Text Size

Pracownia muzyczna liczy pięciu uczestników i realizuje (w ramach wewnętrznego projektu ośrodka WTZ) „autorski projekt wyrównawczy”. Charakteryzuję się on tym że skupia uczestników o podobnych możliwościach bez najbliższej perspektywy aktywizacji zawodowej. Zajęcia nakierowane są na „wolne” zadania i ćwiczenia motywacyjno-relaksacyjno-uwrażliwiające z szeroko pojętym dźwiękiem.

Pracownia pełni rolę bardziej rewalidacyjno-opiekuńczą z nastawieniem na aktywizację społeczną a niżeli zawodową. W związku z tym pobyt uczestnika w pracowni muzycznej w odróżnieniu od reszty pracowni wynosi nie 1 a 3 miesiące. Dłuższy pobyt stwarza takim uczestnikom po przez cykliczne i długofalowe obserwowanie i naśladowanie szansę na przyswojenie sobie (względem swoich możliwości) od najprostszych do bardziej złożonych czynności. Choć praca nakierowana jest na grupę to zajęcia prowadzone są z uwzględnieniem programów indywidualnych i dostosowane do indywidualnych potrzeb uczestnika.

images/PMzajecia_1d.jpgimages/PMzajecia_2d.jpgimages/PMzajecia_3d.jpgimages/PMzajecia_4d.jpgimages/PMzajecia_5d.jpgimages/PMzajecia_6d.jpgimages/PMzajecia_7d.jpgimages/PMzajecia_8d.jpgimages/PMzajecia_9d.jpgimages/PMzajecia_10d.jpgimages/PMzajecia_11d.jpg

Orkiestra

W ramach pracowni działa także orkiestra - Maszyniści Dźwięku. Orkiestra skierowana jest do tzw. „świadomie zainteresowanych" uczestników którzy z własnej woli ponad programowo zgłaszają chęć pracy w zespole. Praca w orkiestrze polega na samodzielnym wydobywaniu dźwięków z instrumentów archaicznych, nauce tekstów a także z akompaniamentu własnego ciała (śpiew, klaskanie, tupanie, gwizdanie, itp. itd.). Idea grupy oparta jest o żywą samodzielną prezentację "muzyki-sztuki", której aranżacje przybierają formę koncertu, impresji, performance, instalacji, wystawy itp. Gra w orkiestrze jest sztuką uczenia się komunikacji między ludźmi. Repertuar ( muzyka i teksty) jest autorski, i jest dziełem samych uczestników. Głównym celem orkiestry, po przez pracę w grupie jest przygotowanie uczestnika pod kontem aktywizacji zawodowej. Konsekwencją i „nagrodą” za zrealizowane pomysły i wykonaną pracę są występy publiczne. Orkiestra posiada na swoim koncie szereg koncertów od okolicznościowych po festiwale regionalne jak i ogólnopolskie na których to zdobyła liczne wyróżnienia.

www.facebook.com/MaszynisciDzwieku

Instrumenty

Pracownia w głównej mierze wyposażona jest w instrumenty archaiczne/etniczne głównie w stroju pentatonicznym. Ale również można w niej znaleźć klasyczne instrumenty tj. gitara, klawisze, flety. W naszej pracowni wykorzystujemy także instrumenty zbudowane przez nas z tzw. materiałów-dźwięków wtórnych które adoptujemy z otaczającej nas przestrzeni tj. minerały (np. kamienie, glina, piasek itp.), rośliny (np. drewno, ziarna, łupiny, tykwy, itp.), zwierzęta (np. muszle, pióra, wełna itp.), surowce wtórne (papier, metale, ceramika, plastik itp.), żywioły (np. woda, powietrze, itp.) a także akompaniament własnego ciała.

images/PMinstrumenty_1d.jpgimages/PMinstrumenty_2d.jpgimages/PMinstrumenty_3d.jpgimages/PMinstrumenty_4d.jpgimages/PMinstrumenty_5d.jpgimages/PMinstrumenty_6d.jpgimages/PMinstrumenty_7d.jpgimages/PMinstrumenty_8d.jpg

Metodyka/dydaktyka

Program terapii jak i charakter pracowni opiera się głównie na metodach i technikach pedagogiki waldorfskiej, muzykoterapii klasycznej, muzykoterapii dogłębnej-komórkowej a także muzykoterapii organicznej.
Muzykoterapeuta
Tomasz Niewiadomy

Agnieszka (uczestniczka zajęć) o pracowni: "W Ostoi zajęcia prowadzi Tomasz. Zajmuje się muzykoterapią, uczy grać na instrumentach. Muzykoterapia polega na relaksie, odprężaniu. Ta muzyka powoduje, że człowiek jest wyluzowany, wypoczęty, zrelaksowany, odprężony. Tomek jest uzdolnionym muzykiem. Ma talent."

Prezentacja WTZ

WTZ Ostoja Wrocław

1% podziękowanie

1% podziękowanie

Liczby mówią same

Należymy do

logo pfzw2Dolnośląska Rada ds. Młodzieży

sieć MPD

WSON

Wspierają nas

AleEvent AmRest Cargill Browary Dolnośląskie Piast dekoralDolnośląska Akademia Rozwoju

Fabryka Świętego Mikołaja FaniMani FMC logo Fundacja AgoryHASCO-LEKFundacja KGHM Polska Miedź S.A.

Fundacja Rosa Kino Nowe Horyzonty KOGENERACJA Media Markt Fundacja Mode

Nokia Wrocław PON-PRAN PROFIT Development Smilleboy Smilleboy T-MOBILE

Targpiast TAXI Serc TIFF Center Wichot Transport Wyborcza XEOS