Text Size

CTR Ostoja treningi piłkarskie

MPD Ostoja Wrocław6 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego, uchwalony w celu uświadamiania społeczeństwu problemów i potrzeb tej grupy obywateli.

Mózgowe Porażenie jest zaburzeniem spowodowanym urazem lub wadą rozwojową mózgu (uszkodzenie mózgu). Powszechnie problem MPD jest mało zrozumiały. Z uwagi na bardzo dużą różnorodność i stopień nasilenia objawów trudno o jednoznaczną definicję MPD.

Statystycznie, Mózgowe Porażenie Dziecięce występuje w trzech przypadkach na 1000 w ogólnej populacji dziecięcej i jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności u dzieci. Na świecie żyje ponad 17 mln osób z MPD, kolejnych 350 milionów ludzi jest ściśle związanych z dzieckiem bądź osobą dorosłą z MPD. Mimo, że przyczyny MPD są trwałe i nie podlegają uleczeniu, poprzez właściwą, systematyczną, interdyscyplinarną rehabilitację i przy odpowiednim wsparciu możliwe jest osiągnięcie sprawności pozwalającej na funkcjonowanie w społeczeństwie, kształcenie, pracę czy założenie rodziny.

Artyści/stki Codzienności

Przyłącz się do nas

Wesprzyj nas

Bezpieczne WTZ

projekt oynakowanie COVID Ostoja Wrocław

Program zintegrowanych działań zdrowotnych

Należymy do

logo pfzw2Dolnośląska Rada ds. Młodzieży

sieć MPD

WSON

Czym jest MPD

Czym jest MPD?

Autyzm - co to znaczy?

Autyzm - co to znaczy?