Text Size

WTZ Ostoja Wrocław

Budujemy mosty Krzyżowa 2019

projekt Asystent

Fabryka św. Mikołaja (Fot. red)

Tradycyjnie przed świętami Bożego Narodzenia "Wyborcza Wrocław" organizuje akcję charytatywną Fabryka św. Mikołaja. W tym roku wspieramy Środowiskowy Dom Samopomocy "Ostoja" we Wrocławiu. Po raz pierwszy w historii Fabryki akcję mogą wspomóc także osoby prywatne.

Do tej pory przy organizacji Fabryki św. Mikołaja liczyliśmy na finansowe wsparcie różnych firm. Od tego roku w pomoc i naszą akcję mogą się zaangażować także osoby prywatne. W tym celu uruchomiliśmy zbiórkę pieniędzy na portalu crowdfundingowym Zrzutka.pl. To m.in. przez tę stronę pieniądze zbiera Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Wspólnymi siłami chcemy zgromadzić tam 100 tys. zł. Głęboko wierzymy w zaangażowanie wszystkich ludzi dobrej woli, w tym naszych Czytelników, którzy dotychczas nas nie zawiedli i zawsze okazywali się wrażliwi na potrzeby innych ludzi. Najniższa możliwa wpłata na portalu to 5 zł.

Przypomnijmy, że nasza Fabryka św. Mikołaja działa już 14 lat. Dzięki jej darczyńcom mogliśmy wyposażyć miejsca do rehabilitacji dzieci. Niestety osoby niepełnosprawne intelektualnie powyżej 16. roku nie mogą być w nich leczone. Szkoda byłoby zmarnować efekty wcześniejszej rehabilitacji tych osób, stąd pomysł, aby w tym roku Fabryka św. Mikołaja pracowała na ich rzecz.

Więc w tym roku wesprzemy Środowiskowy Dom Samopomocy „Ostoja” przy ul. Stawowej 1a we Wrocławiu.

We Wrocławiu działają obecnie tylko trzy takie placówki dla młodzieży i dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie. Zapewniają opiekę 95 podopiecznym, ale potrzeby są znacznie większe. Na jedno miejsce oczekuje nawet osiem osób przez trzy lub cztery lata.

Dom przy ul. Stawowej 1a zapewnia opiekę dzienną i prowadzi działalność wspierająco-aktywizującą dla 30 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, które na dodatek zmagają się z wadami mowy, wzroku, słuchu, epilepsją, chorobami metabolicznymi, dysfunkcjami narządu ruchu czy chorobami somatycznymi.

Podczas tegorocznej akcji pieniądze będą zbierane m.in. na wymianę windy w ośrodku. Ma ona już ponad 20 lat i często się psuje. Innymi pilnymi potrzebami placówki są: nowe zadaszenie i naprawa podjazdu dla osób poruszających się na wózkach, a także zakup sprzętu rehabilitacyjnego potrzebnego do terapii. To m.in. rower rehabilitacyjny, chodzik rehabilitacyjny, podnośnik i fotel pielęgnacyjny typu Normandie.

Wielkim marzeniem pracowników ŚDS „Ostoja” jest także remont sali i wyposażenie jej, tak aby służyła terapii metodą Snoezelen. Będzie to więc strefa wyposażona w urządzenia stymulujące rozwój zmysłów (np. świetlne klocki, kolumnę bąbelkową, panel dźwiękowy), wzbogacająca doświadczenia, aktywizująca, zwiększająca poczucie bezpieczeństwa, odprężająca.

Fabryka św. Mikołaja w ciągu 14 lat zebrała prawie 2,2 mln zł na paczki mikołajkowe i na rzecz instytucji na co dzień pomagającym dzieciom. W ubiegłym roku pomogliśmy Bonitum – domowi założonemu przez rodziców dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Twórcy otworzyli go m.in. dzięki grantowi z Unii Europejskiej i własnym pieniądzom. Ale środków zabrakło na sprzęt, rehabilitację i strefę stymulacji sensorycznej. I na to w minionym roku zbieraliśmy pieniądze.

– Bez fabryki po prostu by ich nie było. Bonitum byłoby domem, ale z ograniczoną formą rehabilitacji i rewalidacji – podkreśla Aleksandra Ciechanowicz, prezes Stowarzyszenia Bonitum. Dzięki 19 sponsorom Fabryka św. Mikołaja podarowała placówce 116 231,27 zł.

Mamy nadzieję, że nasi Czytelnicy i nie tylko oni pozwolą się w tym roku „zatrudnić” w Fabryce św. Mikołaja. Zapłatą za nasze zaangażowanie będzie uśmiech podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy „Ostoja”.

Oczywiście do naszej akcji zapraszamy też firmy zainteresowane wsparciem Fabryki św. Mikołaja. W tym przypadku prosimy o kontakt z koordynatorem zbiórki Agnieszką Iwanowską (agnieszka.iwanowska@ wroclaw.agora.pl, tel. 507 094 827).

Źródło: Ida Płachta | Wrocław wyborcza.pl | 8 listopada 2018 | 10:01

Fabryka św. Mikołaja (Fot. red)

Twój 1% dla Podopiecznych Stowarzyszenia "OSTOJA" (2019)

Najbliższe wydarzenia

03 Sie 2019
Budujemy Mosty
Krzyżowa
30 Sie 2019
Rejs po jeziorach mazurskich
Mazury
03 Wrz 2019
Budujemy Mosty
Grecja
08 Wrz 2019
Warsztaty Artystyczne
Park Tołpy we Wrocławiu
19 Wrz 2019
XV Turniej Piłki Nożnej TURGOL
Wrocław

Gala 25 lecia Stowarzyszenia

25 lat Stowarzyszenia "OSTOJA" w obiektywie Ostoja TV


Nasze Spektakle


15 lat "Trenera"

Czym jest miłość?

Możecie łatwo rozliczyć PIT i przekazać 1% dla OSTOI

1% dla OPP

Ogłaszamy nabór na rok szkolny 2019/2020 w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjnym

ORE Ostoja nabór  2019/2020

Trener pracy

Liczby mówią same

Należymy do

logo pfzw2Dolnośląska Rada ds. Młodzieży

sieć MPD

WSON

Wspierają nas

AleEvent AmRest Cargill Browary Dolnośląskie Piast dekoral

Dolnośląska Akademia Rozwoju Fabryka Świętego Mikołaja FaniMani FMC logo Fundacja AgoryFundacja KGHM Polska Miedź S.A.

Fundacja Mode Fundacja Rosa HASCO-LEKKino Nowe Horyzonty KOGENERACJA

Media Markt Nokia Wrocław PON-PRAN PROFIT Development Smilleboy Smilleboy

T-MOBILE Targpiast TAXI Serc Wichot Transport Wyborcza XEOS